«Қосындыдан санды азайту тәсілі

Шығыс Қазақстан Облысы

 Семей қаласы

 № 22 орта  мектебінің

Бастауыш  сынып мұғалімі

 Кумухаметова Гульнар Базартаевна

Сабақтың тақырыбы: «Қосындыдан санды азайту тәсілдері»
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардан қосындыдан санды азайтудың әр түрлі тәсілдерін үйрете отырып, шапшаң есептеуге үйрету.
2. Оқушылардың есептеу дағдыларын дамыту, шапшаңдықтарын арттыру.
3. Ұйымшылдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта. слайд, суреттер салынған плакаттар, кеспе қағаздары.
Сабақтың әдіс — тәсілдері: талдау — жинақтау, қызығушылығын ояту.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, еңбек, музыка.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың түрі: жеке дара, ұжымдық түсіндірме, сұрақ — жауап, иллюстративті, ой — қозғау, түсіндірме.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
— оқушылармен амандасып, сабаққа бейімдеу, оқушыларды түгендеу, қызығушылығын ояту.
ІІ. Психологиялық дайындық:
— Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше. Қане, балалар біздер осы жақында қандай үлкен мерекені қарсы алғалы отырмыз?
— Қазақстан тәуелсіздігінің 20 жылдығын.
— Ендеше, осы суреттерді көре отырып, Қазақстан туралы ән тыңдаймыз.
— М: Қазақстан туралы азғантай мағлұмат беріледі.
— М: Сонымен балалар, тәуелсіздікке 20 жыл болса, мен сендерге 20 тапсырма беремін.
Қане, бәріміз орындап Қазақстан Республикасының 20 жылдығын осы сабақта бірге тойлап өтейік. Ол тапсырмалар өткен сабақтарды қамтиды. Тез шапшаң орындай отырып, жақсы баға алуға тырысамыз. Үш қатар боп жарыса шығарамыз. Қай қатар көп бестік алады екен.
Мысалдар:
10+5=
16 — 8=
9+4=
25+10=
(7+3)- 2=
10 — 4=
6+10=
10+8=
17 — 4=
47+2=
12+3=
20 — 5=
36 — 6=
25+5=
9+2=
7+3=
5+7=
19 — 10=
26 — 5+1=
27+2=
— Осы мысалда бірінші қай амал орындалады? (7+3)- 2=
Нәтижелерін сұрап алғаннан кейін ендеше, біздің сабағымызда осы сабақтардың жалғасы болып табылады.
Көрнекіліктерді көсете отырып жаңа сабақты түсіндіру.
1. Қосындыдан санды азайту. (5+4)- 3=
2. Бірінші қосылғыштан санды азайтып, екінші қосылғышты қосу. (5 — 3)+4=
3. Екінші қосылғыштан санды азайтып, бірінші қосылғышты қосу (4 — 3)+5=
есептерінің шығарылуын түсіндіру.

№2 есеп.
Мұғалімнің көмегімен талданады.
1 — тәсіл:———-(8+7)- 5=15 — 5=10
2 — тәсіл:———-(8 — 5)+7=3+7=10
3 — тәсіл:———-(7 — 5)+8=2+8=10
Сергіту сәті: «Кім шапшаң?» ойыны.

Бұл тапсырма үш қатармен жарыса орындалады.
№4 есеп.
3 — қатардан 3 оқушы тез есептеп шығару керек.
30+5+65=100 ———— 4+44+6=54 ——————— 2+5+10+40=57
8+2+70=80 ————— 15+1+5=21 ——————— 7+50+20+3=80
8+80+2=90 ————— 4+40+10+6=60 —————- 7+5+3+5=20
Сандар тізбегі:
1 — 10 тура және кері санау.
10 — 100 тура және кері санау.
«Орнын алмастырған сандарды орнына қою»
№5есеп.
Шарты:
а — 3 сағ.
n — 7 сағ.
қ — 5 сағ.
Б -?
шешуі:
(3+7)+5=10+5=15(с)
Жауабы: барлығы 15 сағат болды.

Ойын: «Кім зерек?» тез ойлау арқылы шығару. Суретте неше ұшбұрыш бар?
Бекіту бөлімі:
Ауызша есептер орындалады.
3 — қатар бойынша оқушылардың бестіктерін санау арқылы Қазақстан Республикасының туын сол қатарға қадау.
Тәуелсіз елге сыйлаған сыйлығымыз бар.
V. Бағалау.
VІ. Үйге тапсырма.
№ 7 есеп. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий