«78 + 16, 94 – 16 жағдайларындағы қосу және азайту тәсілдері

ШҚО

Семей қаласы

 «№ 22 ЖОББ» КММ

Бастауыш  сынып  мұғалімі

Жунусбекова Бибигуль Олжабековна

 Сабақтың тақырыбы: «78 + 16, 94 – 16 жағдайларындағы қосу

                                               және азайту тәсілдері». 

 

Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Екі таңбалы санға екі таңбалы санды қосу және азайту үшін екінші қосылғышты, азайтқышты ондық, бірлігіне жіктей отырып қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру.
Дамытушылық: Математикалық тілін, логикалық ойлауын, ауызша қосу және азайту дағдысын, есте сақтауын, қиялын, зейінін, тапқырлық қабілетін дамыту
Тәрбиелік: Жылдам есептеуге, тапқырлыққа, жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке, достық қарым-қатынасқа, тазалықты сақтауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Хабарлару, сұрақ – жауап, түсіндіру, салыстыру, практикалық, талдау.
Сабақтың түрі: Онлайн сабақ.
Көрнекілігі: Сөзжұмбақ, кестелер, суреттер
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дүниетану

Сабақ барысы
І.Қызығушылықты ояту.
Психологиялық дайындық.
Кел, балалар, шапалақтап
Алақанды ұрайық
Жаңылғанды ортаға алып
Бір өнерін сұрайық
Жаңылмастан есепті
Біз шығарып тұрайық.

ІІ. Мағынаны тану
Сөзжұмбақ шешу.
Сандық – ондық
Толық ондықтарды тура және кері санау
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100
100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10

ІІІ. Оқулықпен жұмыс
Ауызша есепте. №1.
37 + 8 + 20 = 65
56 + 10 + 34 = 100
25 + 23 + 45 = 93
100 – 65 = 35
100 – 100 = 0
100 – 93 = 7

ІV. Жаңа сабақты түсіндіру.
76+19 =(76 +10)+9=86+9=95
95–76 =(95 –70)–6=25–6=19

V. Жаңа сабақты тексеру
№2.
78+10+6=88+6=94
94–10–6=84–6=78
45+10+7=55+7=62
62–10–7=52–7=45
VІ. Оқулықпен жұмыс
№2.Есептеп дұрыстығын тексер
56+26=72
81–22=59
37+26=63
94–48=46
59см+33см=92см
77см–18см=56см

№3. Түсіндіре отырып тексер.
56+4+2=60+2=62
54–8 =(50–8)+4=42+4=46
87+3 =80+(7+ 3)= 80+10=90
85+15=(85+10)+5=95+5=100
90–8 =80+(10–8)=80+2=82
34+16=(30+16)+4=46+4=50

VІІ. Сөз есептер шығару
№4. а) Ересек адам – 30
Бала — ? 20 – сы артық
Барлығы — ? бала
Ш: 30 + ( 30 + 20 ) = 30 + 50 = 80
Ж: Концертке барлығы 80 бала қатысты
ә) Ересек адам – 30
Бала — ?
Барлығы – 80 бала
Ш: 80 – 30 = 50
Ж: Концертке 50 бала қатысты

VІІІ. Салыстыру.
№5
4дм 2см = 42cм
1дм 9см > 1дм 3см
9дм 1см 25 + 36
61 > 56
88 > 61
50 – 18 50 – 28
32 22

ІХ. Тест тапсырмалары
Оқушылар өз — өзін бағалайды
11 – 10 балл – «5»
9 – 7 балл – «4»
6 – 4 балл – «3»
3 – 1 балл – «2»
Х. Бағалау
ХІ. Үйге тапсырма
№ 4 есеп, 89 – бет

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

92* 4 және 368:4 түріндегі көбейту және бөлу

ШҚО

Семей қаласы

 «№ 22 ЖОББ» КММ

Бастауыш  сынып  мұғалімі

 Габдуллина Асель Толеухановна

Сабақтың тақырыбы: 92* 4 және 368:4 түріндегі көбейту және бөлу.

 

Мақсаты: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және үш таңбалы

санды бір таңбалы санға бөлу тәсілдері.
Білімділігі:Екі және үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғышқа
жіктеп,қосындыны санға көбейту және бөлу тәсілдерін еске
түсіріп қайталау.
Дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау,ойлау қабілетін дамыта отырып,
ауызша,жазбаша есептеу арқылы білім деңгейін дамыту.
Тәрбиелігі: Сабаққа қызығушылығын,белсенділігін арттыру арқылы
шығармашылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:Бағалау бетшесі,даму мониторингі,тірек белгілері,интериактивті тақта,парақшалар.
Сабақтың әдісі:Оқытудың үшөлшемді педагогикалық технологиясы,сауалнама.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың жүру барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Ой қозғау.
3.Қызығушылықты ояту.
4.Мағынаны таныту.
5.Деңгейлік тапсырма.
6.Бағалау бетшесін толтыру.
7.Қорытынды.

I.Ұйымдастыру.
а)Оқушыларға сыныпта қонақтар екенін хабарлау.
ә)Сабаққа зейінін аудару.
Үй тапсырмасы:
Өткен сабақта толтырылған бағалау бетшесі арқылы әр оқушыға әртүрлі тапсырма,сол себепті дәптер жинап алып тексеріледі.
II.Ой қозғау :
Өткенді қорыту мақсатында сауалнама жүргізу.
(жауабын тірек сигнал белгілері арқылы көрсету )
1.8*9=72 9*8=72 бұл көбейтудің қандай қасиеті?
а )терімділік ә) ауыстырымдылық б) үлестірімділік

2. 3-тің кубы нешеге тең?
а )27 ә)36 б)81

3.Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп,сонда шыққан көбейтінділерін қосуға болады,бұл көбейтудің қандай қасиеті?
а )ауыстырымдылық ә )үлестірімділік б)терімділік

х:8=5 бұл теңдеуде қай компонент белгісіз?

а )бөлгіш ә)азайғыш б)бөлінгіш

5.Қосындыны санға бөлу және көбейтудің неше тәсілі бар?
а ) 3 ә) 4 б) 2

III. Қызығушылықты ояту:
«Кім шапшаң?» ойыны Көбейту кестесін қайталау, еске түсіру мақсатында
1 қатар 1-ші көбейткіш
2 қатар 2-ші көбейткіш
3 қатар көбейтіндінің мәні.

IV.Мағынаны таныту:

Түсіндірме: 92*4=(90+2)*4=90*4+2*4=368
368:4=(360+8):4=360:4+8:4=92

Тақтада түсіндіре отырып орындау.

Тақтамен жұмыс:
№2 тапсырманы тақтада түсіндіре отырып орындату.
83*2 72*3
166:2 216:3

№3 есеп а)Шарты:
Шешуі:
82 км- 3 сағ 82*3=( 80+2)*3
62 км- 4 сағ 62*4=(60+2)*4
Барлығы- ?км 246+248= 494(км)

Жауабы:Барлығы 494 км.

V.Ой толғаныс.

Деңгейлік тапсырмалар:

I деңгей

1)№6 т (142бет)

2)№ 7 т (а,ә) 142-143бет

II деңгей

№3 (ә) 142бет

№2 т 3-4 бағаны 142бет

III деңгей

№4 т 142бет

36 санын 4-ке бөлінетін екі қосылғыштың қосындысы түрінде жіктеп жаз

IV. Шығармашылық деңгей:

Мақпал 14жаста ,ал Тоғжан 8 жаста.Мақпал 9жаста болғанда,Тоғжанның неше жаста болғанын тап.

VI.Лидер оқушыларды көмекке шақыру.

VII.Оқушылардың бағалау бетшесін толтыру.(Жеке оқушылардың ведомосін толтыру)

VIII.Бағалау мониторингісі.

IX. Үйге тапсырма

Х.Сабақты қорыту.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы.

1.Қосындыны санға көбейтудің неше тәсілі бар,ережесін айту.
2.Қосындыны санға бөлудің неше тәсілі бар,ережесін айту.

Карахметова Жаухар Тулегеновна.
Жезқазған қаласындағы №11 орта
мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

 

 

 

 

 

 

 

 

ШҚО

Семей қаласы

 «№ 22 ЖОББ» КММ

Бастауыш  сынып  мұғалімі

 Габдуллина Асель Толеухановна

Сабақтың тақырыбы: 92* 4 және 368:4 түріндегі көбейту және бөлу.

 

Мақсаты: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және үш таңбалы

санды бір таңбалы санға бөлу тәсілдері.
Білімділігі:Екі және үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғышқа
жіктеп,қосындыны санға көбейту және бөлу тәсілдерін еске
түсіріп қайталау.
Дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау,ойлау қабілетін дамыта отырып,
ауызша,жазбаша есептеу арқылы білім деңгейін дамыту.
Тәрбиелігі: Сабаққа қызығушылығын,белсенділігін арттыру арқылы
шығармашылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:Бағалау бетшесі,даму мониторингі,тірек белгілері,интериактивті тақта,парақшалар.
Сабақтың әдісі:Оқытудың үшөлшемді педагогикалық технологиясы,сауалнама.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың жүру барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Ой қозғау.
3.Қызығушылықты ояту.
4.Мағынаны таныту.
5.Деңгейлік тапсырма.
6.Бағалау бетшесін толтыру.
7.Қорытынды.

I.Ұйымдастыру.
а)Оқушыларға сыныпта қонақтар екенін хабарлау.
ә)Сабаққа зейінін аудару.
Үй тапсырмасы:
Өткен сабақта толтырылған бағалау бетшесі арқылы әр оқушыға әртүрлі тапсырма,сол себепті дәптер жинап алып тексеріледі.
II.Ой қозғау :
Өткенді қорыту мақсатында сауалнама жүргізу.
(жауабын тірек сигнал белгілері арқылы көрсету )
1.8*9=72 9*8=72 бұл көбейтудің қандай қасиеті?
а )терімділік ә) ауыстырымдылық б) үлестірімділік

2. 3-тің кубы нешеге тең?
а )27 ә)36 б)81

3.Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп,сонда шыққан көбейтінділерін қосуға болады,бұл көбейтудің қандай қасиеті?
а )ауыстырымдылық ә )үлестірімділік б)терімділік

х:8=5 бұл теңдеуде қай компонент белгісіз?

а )бөлгіш ә)азайғыш б)бөлінгіш

5.Қосындыны санға бөлу және көбейтудің неше тәсілі бар?
а ) 3 ә) 4 б) 2

III. Қызығушылықты ояту:
«Кім шапшаң?» ойыны Көбейту кестесін қайталау, еске түсіру мақсатында
1 қатар 1-ші көбейткіш
2 қатар 2-ші көбейткіш
3 қатар көбейтіндінің мәні.

IV.Мағынаны таныту:

Түсіндірме: 92*4=(90+2)*4=90*4+2*4=368
368:4=(360+8):4=360:4+8:4=92

Тақтада түсіндіре отырып орындау.

Тақтамен жұмыс:
№2 тапсырманы тақтада түсіндіре отырып орындату.
83*2 72*3
166:2 216:3

№3 есеп а)Шарты:
Шешуі:
82 км- 3 сағ 82*3=( 80+2)*3
62 км- 4 сағ 62*4=(60+2)*4
Барлығы- ?км 246+248= 494(км)

Жауабы:Барлығы 494 км.

V.Ой толғаныс.

Деңгейлік тапсырмалар:

I деңгей

1)№6 т (142бет)

2)№ 7 т (а,ә) 142-143бет

II деңгей

№3 (ә) 142бет

№2 т 3-4 бағаны 142бет

III деңгей

№4 т 142бет

36 санын 4-ке бөлінетін екі қосылғыштың қосындысы түрінде жіктеп жаз

IV. Шығармашылық деңгей:

Мақпал 14жаста ,ал Тоғжан 8 жаста.Мақпал 9жаста болғанда,Тоғжанның неше жаста болғанын тап.

VI.Лидер оқушыларды көмекке шақыру.

VII.Оқушылардың бағалау бетшесін толтыру.(Жеке оқушылардың ведомосін толтыру)

VIII.Бағалау мониторингісі.

IX. Үйге тапсырма

Х.Сабақты қорыту.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы.

1.Қосындыны санға көбейтудің неше тәсілі бар,ережесін айту.
2.Қосындыны санға бөлудің неше тәсілі бар,ережесін айту.

Карахметова Жаухар Тулегеновна.
Жезқазған қаласындағы №11 орта
мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

9 саны және цифры

Ш.Қ. облысы, Семей  қаласы .  № 22 жалпы орта білім беру мектебінің бастауыш сынып мұғалімі  

 Мухаметхан Жанар Койшановна

  

Сабақтың тақырыбы: 9 саны және цифры.
Сабақтың мақсаты: 1. 9 саны, оның шығуы, сандар қатарындағы орны туралы түсінік, 9 цифрын дұрыс жазуды қалыптастыру.
2. Оқушылардың жан-жақты ойлауын, ізденуін, алған білімдерін одан әрі дамыту.
3. Ұлттық ойынға, пәнге қызығушылығын арттыру; толық жауап беруге, зейінділікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1.    Ұйымдастыру кезеңі.
2.    Өткен сабақты қайталау.
а) 1,5,6,7 сандарының құрамын, сандар қатарын қайталап, еске түсіру.
ә) «Орамал тастамақ» ойыны

1 топ                               2 топ                                     3 топ

б)  Тай жарысы.    Сандарды салыстыру <  > =
5 * 7                                 6 * 2                             4 * 7
3 * 6                                 3 * 7                             7 * 6
3.    Сергіту сәті.
4.    Жаңа сабақ
—    8  кейін қандай сан келеді?
9 санының қалай шығатының, қалай жазылатынын айтып көрсету.
8 + 1 = 9                                      9 – 1= 8
Жұмбақ шешу.
Бір шеңберді бір шеңбер көтеріп тұр білсендер.( 8 )
9 алманы алып,оны қалай тарелкаға бөліп салу керектігі қарастырыла отырып,(9=?+?)қосындылары құрастырылады.
9=0+9    9=9+0    9-0=9    9-9=0
9=1+8    9=8+1    9-1=8    9-8=1
9=2+7    9=7+2    9-2=7    8-7=2
9=3+6    9=6+3    9-3=6    8-6=3

5.     Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмада суреттің сюжетін әңгімелеп, оған сәйкес есептер құрастырып,9 санының пайда болуы туралы түсіндіріріледі;
2 – тапсырма. Суреттегі кесіндіні сантиметрлік жолақшамен өлшеу нәтижесі қарастырылып, оның ұзындығы 9 см болатыны, 9см неше сантиметрден артық екені анықталады, тап-ғы әйнекшелердің орнына 1см,2см,3см,4см,5см,6см,7см,8см қойылатыны табылады.
Шығармашылық тапсырма.
Әрбір суретте неше үшбұрыш, неше төртбұрыш барын анықтау.
6.    Дәптермен жұмыс. Өз бетінше орындау.
7.    Сабақты қорыту
—    Балалар, біз бүгін қай санмен таныстық? Ол сандар қатарында қай саннан кейін келеді?
8.      Ауызша бағалау.

Ш.Қ. облысы, Семей  қаласы .  № 22 жалпы орта білім беру мектебінің бастауыш сынып мұғалімі   

Мухаметхан Жанар Койшановна

Сабақтың тақырыбы: 9 саны және цифры.
Сабақтың мақсаты: 1. 9 саны, оның шығуы, сандар қатарындағы орны туралы түсінік, 9 цифрын дұрыс жазуды қалыптастыру.
2. Оқушылардың жан-жақты ойлауын, ізденуін, алған білімдерін одан әрі дамыту.
3. Ұлттық ойынға, пәнге қызығушылығын арттыру; толық жауап беруге, зейінділікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1.    Ұйымдастыру кезеңі.
2.    Өткен сабақты қайталау.
а) 1,5,6,7 сандарының құрамын, сандар қатарын қайталап, еске түсіру.
ә) «Орамал тастамақ» ойыны

1 топ                               2 топ                                     3 топ

б)  Тай жарысы.    Сандарды салыстыру <  > =
5 * 7                                 6 * 2                             4 * 7
3 * 6                                 3 * 7                             7 * 6
3.    Сергіту сәті.
4.    Жаңа сабақ
—    8  кейін қандай сан келеді?
9 санының қалай шығатының, қалай жазылатынын айтып көрсету.
8 + 1 = 9                                      9 – 1= 8
Жұмбақ шешу.
Бір шеңберді бір шеңбер көтеріп тұр білсендер.( 8 )

Ш
а) 1,5,6,7 сандарының құрамын, сандар қатарын қайталап, еске түсіру.
ә) «Орамал тастамақ» ойыны

1 топ                               2 топ                                     3 топ

б)  Тай жарысы.    Сандарды салыстыру <  > =
5 * 7                                 6 * 2                             4 * 7
3 * 6                                 3 * 7                             7 * 6
3.    Сергіту сәті.
4.    Жаңа сабақ
—    8  кейін қандай сан келеді?
9 санының қалай шығатының, қалай жазылатынын айтып көрсету.
8 + 1 = 9                                      9 – 1= 8
Жұмбақ шешу.
Бір шеңберді бір шеңбер көтеріп тұр білсендер.( 8 )
5.     Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмада суреттің сюжетін әңгімелеп, оған сәйкес есептер құрастырып,9 санының пайда болуы туралы түсіндіріріледі;
2 – тапсырма. Суреттегі кесіндіні сантиметрлік жолақшамен өлшеу нәтижесі қарастырылып, оның ұзындығы 9 см болатыны, 9см неше сантиметрден артық екені анықталады, тап-ғы әйнекшелердің орнына 1см,2см,3см,4см,5см,6см,7см,8см қойылатыны табылады.
Шығармашылық тапсырма.
Әрбір суретте неше үшбұрыш, неше төртбұрыш барын анықтау.
6.    Дәптермен жұмыс. Өз бетінше орындау.
7.    Сабақты қорыту
—    Балалар, біз бүгін қай санмен таныстық? Ол сандар қатарында қай саннан кейін келеді?
8.      Ауызша бағалау.

 

 

5.     Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмада суреттің сюжетін әңгімелеп, оған сәйкес есептер құрастырып,9 санының пайда болуы туралы түсіндіріріледі;
2 – тапсырма. Суреттегі кесіндіні сантиметрлік жолақшамен өлшеу нәтижесі қарастырылып, оның ұзындығы 9 см болатыны, 9см неше сантиметрден артық екені анықталады, тап-ғы әйнекшелердің орнына 1см,2см,3см,4см,5см,6см,7см,8см қойылатыны табылады.
Шығармашылық тапсырма.
Әрбір суретте неше үшбұрыш, неше төртбұрыш барын анықтау.
6.    Дәптермен жұмыс. Өз бетінше орындау.
7.    Сабақты қорыту
—    Балалар, біз бүгін қай санмен таныстық? Ол сандар қатарында қай саннан кейін келеді?
8.      Ауызша бағалау.

Добавить комментарий

Уақыт бірліктері

 Шығыс Қазақстан Облысы

 Семей қаласы

Қ. Рысқұлбеков атындағы  № 33 орта  мектебінің

Бастауыш  сынып мұғалімі

Жетмекова Назым Акыловна

3сынып Математика

Сабақ тақырыбы: Уақыт бірліктері.

Сабақтың мақсаттары:

1. Уақыт бірліктерімен (тәулік, апта, ай, жыл, мүшел, ғасыр) және олардың арақатынысымен таныстыру, екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыруға машықтандыру, сағатпен, минутпен өрнектеп жазуға үйрету;

2. Оқушыларды логикалық ойлауға, жазуға, көруге, есептеуге баулу, танымдық, шығармашылық белсенділіктерін арттыру;

3. Пәнге деген сүйіспеншілігін оятуға, табиғатты қорғауға, жолдастыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, өлең, есеп шешу, түсіндіру, ізденушілік, сөйлесу.

Сабақтың көрнекіліктері: Кітап, плакаттар, сағат, топтамалар, сандар, себеттегі жапырақтар, күннің шығуы, орамал, т.б.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Түгендеу. Психологиялық дайындау.

Күн жарығын алақанға саламын.Ізгі әрі нәзік,жарық мейірімді жүрегіме басып ұстай қаламын.Жып –жылы болып кетер сонда дереу жан- жағым.

— Міне жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

— Балалар, үйге нешінші есеп берілді?

— №6, 36 бет

Дәптерлерін тексеріп, қателерін өздеріне оқытып, түзету.

ІІІ. Өткенді қайталау. Жұмбақ жасыру.

Он екіге жетіп,

Жүргені кері кетіп (сағат)

Сағат бойынша жұмыс жасау. Сағаттың тілдерін анықтау. Уақытты үйрету. Топтамамен жұмыс жүргізу. Екі таңбаларды көрсету, ондықтарын, бірліктерін ажырату. 41,65,11,12,13,24,36,49 Мысалы 41 санында 4 ондық, 1 бірлік бар т.с.с.

ІV. Мақсат қою.

V. Жаңа сабақ. Уақыт бірліктері. №1 плакатпен жұмыс жасау. Оқытқызу, түсіндіру. Сұрақтарға жауап беру. Өмірмен байланыстыру. 1апта – 7 күн, 1 жыл – 12ай, 1 мүшел – 12 жыл.

Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Жазу минутасы – саны-үлгіні көрсету.

№2 плакатпен жұмыс, суретті түсіндіру. Оқушыларға оқытқызу. Шартын жазу.

Ағасы -48 жаста

Інісі -? 40 жас кіші.

Ш: 48-40=8 (жас)

Ж: Інісі – 8 жаста.

Күз мезгілі бейнеленген плакатты тақтаға ілемін.

— Балалар қазір қандай мезгіл?

— Күз

Күз белгілерін атау

-Ендеше жапырақ терейік.

«Жапырақ теру» ойыны. Сағатпен, минутпен өрнектеп жазу.

№3 Тақтамен жұмыс жапырақ теріп, себетке саламыз (жазбаша)

90 мин.= 1сағ. 30мин.

100 мин.=1сағ 40 мин

80 мин .=1 сағ. 20 мин

70 мин.= 1сағ. 10 мин

№4 «Орамал тастамақ» ойыны (ауызша).

1сағ. 20 мин.= 80 мин

1сағ. 30мин. = 90 мин.

1сағ 40 мин =100 мин.

1сағ. 10 мин.= 70 мин

№5 – қатар бойынша жарыстыру; ауызша қайталау; қателерін түзету.

Озып шыққан қатарды мадақтау.

1 сағ * 60мин 1 сағ 10мин * 65 мин

1 тәуілік * 24 сағ 1 сағ 90мин * 69 мин

1 сағ * 100жыл 1сағ 5 мин * 70 мин.

Сабақты қорыту.

— Балалар, бүгін сендермен не өттік?

— Уақыт бірліктерін.
Уақыт бірліктерін атау. (Сағат, апта, минут, секунд, тәулік, ай, жыл, мүшел, ғасыр).
Уақыт бірліктерін дұрыс орнатып, пирамида басына шығу.
Үйге. №2, 37 бет, түсіндіру. Бағалау

Добавить комментарий