EXCEL-ДІҢ ГРАФИКАЛЫҚ МҮМКІНДІКТЕРІ
Шоныраева А.Р.
Информатика пәнінің жоғары санатты оқытушысы,
Орал гуманитарлық колледжі.
Сабақтың мақсаты: Білім алушыларға MS Excel-дің графикалық мүмкіндіктері
туралы түсінік беріп, диаграмма шеберінің көмегімен әртүрлі типті
диаграммалар құруды үйрету,графиктерді сала білу дағдыларын
қалыптастыру.
Дамытушылық мақсаты: Кестемен жұмыс істеуді үйрету арқылы білім алушылардың
логикалық, алгоритмдік ойлау қабілеттерін дамыту, ақпараттық
құзыреттіліктерін арттыру.
Тәрбиелік мақсаты: Білім алушыларды ақпараттық мәдениеттілікке, өз бетімен
жасай білуге үйрету, өзін-өзі бағалауға, уақытты ұтымды пайдалана білуге,
ізденімпаздыққа, шығармашылыққа жеке тұлға ретінде тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сөздік- көрнекілік, ізденіс,практикалық.
Қолданылған технология:конструкторлық жобалау және деңгейлеп оқыту
Сабақтың типі:аралас
Программалық қамсыздандыру: MS Excel, MS PowerPoint
Сабақтың көрнекілігі: диаграммалар, графиктер.
Пәнаралық байланыс:математика, тарих, экономика
Оқыту формалары:жеке, топтық және ұжымдық.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топқа бөлу.
Бағалау парақтарын таратып беру
ІІ. Өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары:
Интерактивті тақтамен жұмыс.
1. Ехсеl кестесінің терезе қатарларын ретімен орналастыр./Жауабы бойынша сәйкестендіру/
2.Батырмалардың атқаратын қызметі /түс арқылы сәйкестендіру/
3. Тест сұрақтары / Ехсеl кестесінде құрылған тест бағдарламасы/
ІІІ. Жаңа сабақ
Ехсеl- дің ең көзге түсер ерекшеліктерінің бірі оның сандар қатары мен бағаналарын информацияны толық көрнекі түрде кескіндей алатын графиктер мен диаграммалар айналдаруы болып саналады.
Диагараммалар – мәліметтерді грфикалық түрде кескіндеудің ыңғайлы түрі. Олар берілген сандық шамаларды ұяшықтарда үңіліп қарғаннан гөрі салыстырмалы түрде бағалау мүмкіндігін береді. Диагарммалар бір ұяшықта тұрған қатені де тез көрсете алады.Ехсеl- де 14 түрлі екі және үш өлшемді диагармма түрлері бар.
Сабақ барысында жобалау технологиясын қолдану кезінде төмендегідей іс- әрекеттер жүзеге асырылады.
Студенттерге алдын-ала тапсырма беріліп қойылады.
Оқушыларға ЛМКМ (логикалық мағынаға негізделген конструкторлық модель) ұсынылады. Студенттер Б1,Б2,Б3,Б4 бағыттарын басшылыққа алады. Қосымша материалдар, оқулықтар, әдебиеттер беріледі
Қолдану мүмкіндіктері
Б1 бағыты бойынша – «Диаграмма құрудың жолдары» Қосымша 1
Тапсырма: топтағы оқушылардың оқу үлгеріміне диаграмма құру.
Оқу озаты |
6 |
Оқу екпіндісі |
18 |
Орташа |
8 |
Барлығы |
32 |
Б2 бағыты –диаграммалардың орнын ауыстыру, жылжыту, өлшемін өзгерту, автоматты түрде форматтау Қосымша 2
Тапсырма: Топ туралы мәліметке диаграмма құру.
Ұлдар |
20 |
Қыздар |
12 |
Барлығы |
32 |
Б3 бағыты бойынша – графиктер құру Қосымша 3
Тапсырма: Төмендегі y=x 2 функциясына графиктік диаграмма тұрғызу.
х |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
12 |
у |
4 |
16 |
36 |
64 |
100 |
144 |
Диаграмманы түрлендіру, безендіру әдістері
Студенттердің сабақ барысында берілген тапсырмалар бойынша құрған жобалары:
Б4 бағыты бойынша – практикалық жұмыстар орындайды.
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей
1. Төмендегі кестені толтыр.
2. C2 ұяшығына «теңге бағасымен» бағанын долларды теңгеге айналдыратын формулаларды енгізіп, толтыр. /=B2*330/
3. Осылайша С3,С4,С5 ұяшықтарының мәнін есепте.
4. Нәтижесін есепте.
5 . «Теңге бағасымен» бағанына өзіңе ұнайтын диаграмма құр.
Тауар аты |
$ бағасымен |
Теңге бағасымен |
Компьютер |
500 |
=B2*330 |
Сканер |
280 |
|
Модем |
150 |
|
Принтер |
250 |
|
Барлығы |
|
|
ІІ деңгей
1. Төмендегі кестені толтырыңыз
2 Қаржы форматын оң жаққа туралаңыз.
3. Тауар түрлері бойынша «пайда» бағанын есептеңіз / =(B3-B2)*B4 /
4. Жалпы пайданы есептеңіз
5. «Пайда» бағаны бойынша пирамида диаграммасын құрып, безендіру әрекеттерін
орында:
а/ мәндерді көрсет
б/жазылымдарды орналастыр
в/ қабырға форматын өзгерт
Тауар түрі |
Өз бағасы |
Сату бағасы |
Саны |
Пайда |
Тауар А |
20 000 |
28000 |
1354 |
|
ТауарБ |
35000 |
64000 |
2451 |
|
ТауарВ |
34000 |
47000 |
654 |
|
ТауарГ |
154000 |
215000 |
85 |
|
Жалпы пайда |
|
|
|
|
ІІІ деңгей
у=kx функциясының графигін -3≤х<3 аралықта 0,5 қадамымен тұрғыз, өзіңе ұнайтындай
безендіру әрекеттерін орында.
Х |
step |
k |
y=kx |
-3 |
0,5 |
10 |
-30 |
-2,5 |
0,5 |
10 |
-25 |
-2 |
0,5 |
10 |
-20 |
-1,5 |
0,5 |
10 |
-15 |
-1 |
0,5 |
10 |
-10 |
-0,5 |
0,5 |
10 |
-5 |
0 |
0,5 |
10 |
0 |
0,5 |
0,5 |
10 |
5 |
1 |
0,5 |
10 |
10 |
1,5 |
0,5 |
10 |
15 |
2 |
0,5 |
10 |
20 |
2,5 |
0,5 |
10 |
25 |
3 |
0,5 |
10 |
30 |
Шығармашылық деңгей
1.у=x2 , y=-x2 , y=2×2 y=x2 /2 функцияларының графигін бір координаталық жүйеде салу, -5≤ х≤5 аралығында
2.у= x3, у= 3x³, у=1/3х³ функцияларының графигін бір координаталық жүйеде салу
-5≤ х≤5 аралығында
3.Қадамы 0,3 –ке тең у=sinх және у=cosх функцияларының графигін бір координаталық жүйеде салу. 0≤ х≤5 аралығында
Бағалау парағы
Аты-жөні: |
Бағасы |
Қайталау сұрақтары |
|
Жоба құру, қорғау кезеңі |
|
Тапсырма 1 деңгей |
|
Тапсырма 2 деңгей |
|
Тапсырма 3 деңгей |
|
Шығармашылық деңгей |
|
Қорытынды баға |
|
Білім алушылардың өздері қойған бағалау парағындағы бағалары бойынша қорытынды баға қойылады.
Қорытынды.
Үйге тапсырма.
1.ҚР- ның ұлттық банкінің 28.09-04.10 күндері аралығында валюта бағамының ең төменгі мәнін анықтаңыз
2.МИН бағаны бойынша конустық диаграмма құрыңыз.
Орал қаласы
Шоныраева Алия Рамазановна
Информатика пәнінің жоғары санатты оқытушысы,
Орал гуманитарлық колледжі.