сабақ

«№ 40 негізгі мектебі»КММ
Онлайн сабақ
Тақырыбы:
                           Мен анама көмектесемін.
                    Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем

                            
                                                             Пән мұғалімі :  С.К.Бурленова

Сабақтың тақырыбы:
Мен анама көмектесемін. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем.

Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді айыра білуге ,олармен лексикалық тақырып аясында сөйлемдер кұра білуге үйрету.
Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу,сауатты жазу, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Еңбек етуге,ата-аналарын сыйлап ,оларға көмектесуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі: түсіндіру,топтық жұмыс,қайталау,сұрақ-жауап,іздендіру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, сызба кестелер, асықтар

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу
2.Кезекшімен сұхбат
3.Оқушылармен сұрақ-жауап.

-Ал ,енді балалар ,бүгін біздің сабағымыз ерекше сабақ ,топпен жұмыс жүргіземіз.
Оқушыларды екі топқа бөлу.Әр топ өз топ басшысын,яғни спикер  сайлайды.
Топ басшылары өз топтарымен ақылдасып , топ аттарын айтады
1-ші топ: Алғырлар
2-ші топ: Білімділер
Әр топ алдыңда жапсырма қағаздан жасалған алтын сақа жатады.Топ сұраққа жауап берер кезде  алдында жатқан алтын сақаны көтеру керек. Дұрыс жауап берілген топқа бір асықтан беріліп отырады, бұл асықтармен  топтың жинаған ұпайлары саналып отырады.Сабақ соңында әр топ жиналған асықтарын
санайды ,қай топ көп асықты жинаса, сол топ өте жақсы баға алады
Үй тапсырмасын тексеру:
-Ал ,енді үйге не берілді?
-Үйге «Ата–анаға көмектес» тақырыбы бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау.
1 деңгей:
Сөздердің антонимін табыңдар:        Сөздердің синонимін табыңдар:    

шағын-                                                                     міндет-
қиын-                                                                        үнемі-
еңбекқор-                                                              қолғабыс-
соңғы-                                                                  еңбектену-
кейде-                                                                           кәсіп-

 

2 деңгей:
Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлем құраңдар:

жекеменшік үйде, қатты бағалау, айналаң,
қиын жұмыс,жалықпай еңбек ету, рақатына батасың

3 деңгей:
«Мен ата-анама қалай көмектесемін?» тақырыбы бойынша шағын
әңгіме құрау.

 Осы үйге берілген тапсырмаларын тексеріп, өткен сабақ бойынша білімдерін тексеру мақсатында сұрақтар қойылады.
-Балалар еңбектене біледі екенсіңдер, ата-аналарыңа көмектесе алады екенсіңдер, ал енді осы «еңбек» туралы қандай мақал-мәтел білесіңдер?
Оқушылар білетін мақал- мәтелдерін айтады( ұпайлары есептеліп отырады).

Жаңа сабақ:
-Бүгінгі біздің  алдыңғы сабақтарда өткен «Еңбек» модулі бойынша ,
лексикалық тақырып «Мен анама көмектесемін» , грамматикалық тақырыбымыз «Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем».
Ендеше барлығымыз «Құрмалас сөйлем» туралы ережелерді еске түсірейік:
1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?
2.Құрмалас сөйлем нешеге бөлінеді?
3.Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
4.Салалас құрмалас  сөйлем түрлерін атаңдар.
-Жарайсыңдар, құрмалас сөйлем туралы жалпы білімдеріңді байқадым,
енді бүгінгі сабақ тақырыбына көшейік.
1 слайд.
сабақ




-Ал енді осы жалғаулар арқылы өзіміз бір сөйлемді түрлендіріп көрейік.
Тақтамен жұмыс.
-Біз «Отбасы»модулін өткенде ,  «Қазақ отбасы» тақырыбындағы мына берілген сөйлемге мән берейік:
Қазақ отбасында әкені сыйлауға үлкен мән беріледі  … бала әкесін сыйлап өседі.
Көпнүктенің орнына ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын  қоямыз.
Осыдан кейін келесі сұрақ қойылады:
-Отбасында әкеден басқа тағы кімді сыйлаймыз?
-Дұрыс айтасыңдар,ананы сыйлаймыз.
-Ал енді бүгінгі лексикалық тақырыбымыз «Мен анама көмектесемін»,
енді мына өлеңге назар аударыңдар.
Тыңдалым әрекеті:   Аудио дыбыста  С.Әлімқұловтың «Қалсын апам қуанып»
                                     өлеңі оқылады

Апамызды сыйлайық,                                 Кел,самауыр қайнатып,
Үйдің ішін жинайық.                                   Дастарқанды жайнатып,
Бұрынғыдай егесіп,                                      Отырайық бөлмеде
Ерегісіп тұрмайық.                                       Бөпемізді ойнатып.

Қалмау үшін керісіп,                                     Гүлдерді де суарып,
Кел,алайық келісіп.                                       Еденді де жуайық.
Атқарайық үйдегі                                          Келген кезде жұмыстан
Жұмысты тең бөлісіп.                                  Қалсын апам қуанып.

Аудио дыбыстан кейін өлеңнің мағынасын түсіндіру,содан кейін оқушыларға осы өлең бойынша тапсырмалар  беріледі, тапсырмалар орындау барысында әр топқа ұпай беріледі.
1- тапсырма . Өлеңді мәнерлеп оқу (интонациясына мән беру)
2 -тапсырма. Өлеңді өз сөздерімен айту
3 -тапсырма.Өлең жолдарынан ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құраңдар
4- тапсырма.Қарамен жазылған сөздерден антонимдік, синонимдік қатар жасау.

Оқулықпен жұмыс. ( Ауызша)
Осы тапсырмаларды орындағаннан кейін оқулықтағы 34 -бет, 3-тапсырмаға назар аударамыз. Сөйлемдердің мағынасын түсініп оқып,әрі екі сөйлемнен құрмалас сөйлем жасаңдар.
1.Ана-әрбір адамның жарық дүниедегі ең жақыны,ардақтысы,қамқоршысы,жанашыры,қадірлісі.
2.Ана-өмір нұрын себуші,ақ жол нұсқаушы.
3.Ананың жан жылуы,аялы алақаны баласын әлдилеп,әлпештеуге жаралған.
4.Жылылық пен шексіз мейірімділікке толы ана жүрегі қашан да баласы үшін лүпіл  қағып тұрады.
5.Ананың балаға деген махаббаты-мәңгілік әрі шексіз.
6.Ананы  мәңгі қастерлеп,құрмет көрсету,қамқорлық жасау-әрбір баланың парызы.

Сабақты қорыту:
Бүгінгі тақырып бойынша ой толғау ,тірек сызба арқылы:

сабақ


Үйге тапсырма:
Ережелерді қайталау. «Апам қалсын қуанып» өлеңін жаттау.

Бағалау.
Сабақ соңында әр топтың жинаған асықтарын санап , ұпай санын шығарып сол бойынша бағалау.

сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
сабақ
Презентация мен сабақты көшіріп алу

Добавить комментарий

Су тіршіліктің мәні

        КММ №40 негізгі мектеп

 Ашық тәрбие сағаты

 Тақырыбы:  «Су тіршіліктің мәні»

 Дайындаған: Мұсатаева Асель Мұратқызы

                              

Сабақтың тақырыбы: «Су  —  тіршіліктің мәні».
Сабақтың мақсаттары: 1) Білімділік: Табиғаттағы судың тіршіліктегі маңызын, пайдасын, судың табиғаттағы айналысын,адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру;
2) Дамытушылық: Экологиялық оқушының сөз қорын молайту, жүйелі түрде жеткізе білуге дағдыландыру;
3) Тәрбиелік: Экологиялық тәрбие беру және  қорғау мүддеміз екенін білу. Қазіргі таңда адамзат ауасын жұтып,суын ішіп отырған табиғат ананы қорғап, аялауға үйрету;
Көрнекілігі:Тыйым сөздер, мақал – мәтелдер, сөзжұмбақ, суды ластаушы заттар.
Түрі: сынақ – сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы.
1.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық.
— Балалар, байқасаңдар бізге қонақтар келіп отыр.Қане ,бәріміз орнымыздан  тұрып, сәлем берейік.
Оқушылар: — Сәлеметсіздер ме,қонақтар?
Сәлеметсіздер ме, күннің көзі,көк аспан?
Сәлеметсіз бе,мұғалім?
Сәлеметсіз бе сен,
Сәлеметсіз бе  мен?  — деп балалар хормен айтады.

  • Жақсы балалар, көңіл – күйлерің жақсы екен. Қазір Күн – Ана, Су – Ана, Жер  — Ана сөздерінің мағынасына тоқталайық.
  • Күн  — Ана – бүкіл тіршілікке жылу береді.
  • Жер – Ана – бүкіл тіршілікті нәрімен асырайды.
  • Су – Ана – Жер жүзінде тіршілік нәрін сіңіріп, тірек болып тұрған су!

Енедеше бүгінгі тәрбие сағатымыз «Су – тіршіліктің — мәні» атты тәрбие сағатымызды ашық деп жариялаймыз!

Балалар, өздерің білетіндей сусыз тіршілік жоқ. Адам денесінің басым бөлігі  судан тұрады. Егер адамнаң салмағы 70кг болса, оның 50 кг су. Сусыз жануарлар да тіршілік ете алмайды. Мәселен:
1 кг картопқа – 300 л су қажет.
1 кг бидай өсіруге – 1200 л су
1 т шойын қорытуға – 130 т су
Піл тәулігіне  — 90 л су ішеді екен.
Ендеше Су тақырыбын ары қараый ашу мақсатында бірнеше тапсырмалар орындайық.
1 – тапсырма. Тақтада  «Суды ластаушы заттар»  сызбасы тұр. Сендер бұл сызбаны  толтыру керексіңдер. Ал сұрақ мынадай: Суды ластайтын қандай \\заттар?
(Оқушылар бір – бірден сөздерді шешіп тақтаға іледі.)

  • Жарайсыңдар балалар.

Су деген тіршіліктің қані емес пе?
Су деген табиғаттың жаны емес пе?
Су жоқ жерде өмір жоқ, ол ақиқат,
Күміс су қара жердің сәні емеспе?

* Ендеше  Су туралы қандай мақал – мәтелдер білесіңдер?
1.Су  -ішкен құдығың түкірме.
2. Ағын судың арамдығы жоқ.
3.Бір кісі қазған құдықтан мың кісі су ішер.
4.Сулы жер нулы жер.
Жарайсыңдар,балалар,Ата  — бабамыз ұлттық дәстүрімізде  суды лайламау, былғамау туралы  өсиет сөздерді көп айтқан.Балаларға  ата – анасы: «Суды сабама – балығын шошытасың,
Бұлақты лайлама- құсын кетіресің» — деп тоқтау сөз айтып тәрбиелеген. Ендеше  осыған байланысты қандай тыйым сөздерді білесіңдер?

  • Суға түкірме.
  • Ағын суға кір жума.
  • Суды бекер ағызба.

Жарайсыңдар!

 

Ары қарай сабағымызды екі топқа бөлініп  сынақ – сабақ түрінде өткізейік.

  • Топтың аты: «Тапқырлар тобы».
  •  Топтың аты- «Ойшылдар тобы».

Ал екі топқа мынадай тапсырма: Бірінші топ Судың пайдасы туралы пікірлерін айтады.
Екінші топ Судың зияны туралы пікірлерін айтады.

Жарайсыңдар балалар,енді осы пікірлеріңді толықтай түсу үшін тақтаға судың пайдасын және судың зиянын көрсететін сурет салып көрсетіңдер! Ал ендеше іске сәт! (екі топтан бір –бір баладан шығып сурет салады.)
Жарайсыңдар яғни осы суреттерің арқылы сендер өз пікірлеріңді дәлелдедіңдер деп есептейік.

  • Балалар, сендер шаршаған боларсыңдар .Ендеше  сергіту сәтіне ж мен жұмбақ оқимын ал сендер шешіп көріңдер.
  • 1.  Аяқсыз ақ жорғалайды, жүреді,
  • Аузы да жоқ, сыңғырлайды, күледі,
  • Онсыз бірақ жер бетінде тірлік жоқ,
  • Айтындаршы осыны кім біледі?  (Су)

2.Өзі көк, көлеңкесі жоқ. (Көл)
3 Көбейткен жердің олжасын.(жаңбыр)

  • Көлдің үстінде бір айна жатыр,
  • Ол айна қыста шығады,
  • Көктемде сынады.

 

Сабағымызда одан әрі жалғастырайық.. келесі тапсырма:
Судың қасиетін анықтайтын тәжірибе жасау.
1 – топ. Судың иісін, түсін ,дәмін ,білдіретін схема және
СУ – түссіз және мөлдір тәжірибен жасайды.

2 – топ. Судың табиғат пен адам үшін маңызын айтады схема және
Су –еріткіш тәжірибен жасайды.
Жақсы. Жарайсыңдар балалар, біз Су – жана – жақтылығын зерттеп білдік. Енді осы тақырыбымызды бекіту мақсатыңда мен сендерден тест сұрақтарын аламын.(Тест таратып бес минут беріледі)

 

Қорытындылай келе,
Су жүргізер тіршіліктің тамырын,
Су жоқ болса, тірлік тамам, бауырым,
Судың біздер біле тұра маңызын,
Көп болған соң, ұмытамыз қадірін, дей келе біздің елімізде су қоймаларын қорғау туралы арнаулы заң қабылданған.Ол заң бойынша барлық сарқынды су, өзендер мне көлдерге ағызылар алдында міндетті түрде тазартылуы керек. Біз де суды ластамауға жол бермеуіміз қажет.

Сабақты көшіріп алу

Добавить комментарий

Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру»

Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру»        
                    Д.Т.Байжигитова,
                   №40 негізгі  мектебі
                   Қарағанды қаласы
Мақсаты:А.Байтұрсынұлының шығармашылығымен, өмірбаянымен таныстыру;                                                           
1.Түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру; 
2.Өлеңді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Адамгершілікке тәрбиелеу,  терең білім алуға тәрбиелеу;          
Сабақ түрі :жаңа тақырыпты таныстыру сабағы                  
Көрнекіліктер:А. Байтұрсынұлының портреті «Әліппе »оқулығы, құмырсқа суреті; 
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау,                                                                          
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
Үй тапсырмасын сұрау:
«Пікірлер ағашы»Ахмет Байтұрсынұлы туралы не білесің?
1.Ол кім?                                  4. Қандай оқулық жазған??
2.Қайда туған?                         5. Қандай шығармаларын білесің?
3. Қандай қызмет атқарған?   6. Әкесінің аты кім?

 

Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру»
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

 -Күн сәулелеріне не жазар едің? Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру»
Бүгін А. Байтұрсынұлының шығармашылығымен әрі қарай танысамыз «Оқуға шақыру»- өлеңін оқимыз.
Оқулықпен  жұмыс:
«Оқуға шақыру» өлең.

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы) 
  • Сөздік жұмысы : іздеп тауып алалық- үйрену, оқу, із 
  • тізбек бойынша оқуазат жолмен оқу
  • Бөлімдерге бөліп оқу: 
  • Оқуға шақыру
  • Еңбек іс-әрекеті

Даналық- сөзін басқаша қалай айтуға болады?
-Өлеңдегі түсті бояумен ерекшеленген сөздерді теріп оқы.
-Оқуға, жұмыссыз, даналық, байқап, қаралық, даналық- өшпес жарық, кетпес байлық.
-өлеңді тұтас мәнерлеп оқуға дағдылану
Сергіту сәті
3. Жаңа білімді бекіту: Сызбаға зер сал. Өлеңге сүйеніп, сызбаны өз сөзіңмен түсіндір. Неліктен бұл сөздер құмырсқа түрінде көрсетілген?
              
Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру»

Шығармашылық жұмыс:
«Даналық-өшпес жарық, кетпес байлық» жолдарын сен қандай сызба арқылы көрсетер едің?
Рефлексия:
4. Үйге тапсырма: 6 бет мәнерлеп оқу.

 

 

 

     .

Добавить комментарий