Математика әлеміне саяхат. Тақырыбы: Өрнектің мәнін табу

Солтүстік Қазақстан облысы

Ақжар ауданы

Талшық орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі: Хасенова Разия Жумашевна

Солтүстік Қазақстан облысы

Ақжар ауданы

Талшық орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі: Хасенова Разия Жумашевна

Математика әлеміне саяхат.

Тақырыбы: Өрнектің мәнін табу

Мақсаты: Санды өрнек және әріпті өрнек ұғымдарымен
оқушыларды таныстыру.

Есептеу, есте сақтау қабілеттерін, ой-өрісін, өз бетінше
тапсырма  орындау қабілеттерін дамыту.

Ұқыпты, ретті жазу дағдасын қалыптастыру. Адамгершілікке,
достыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезені

Бүгін сабағымызда ел ордасы Астанаға саяхатқа шығамыз.

Мақсатымыз:Астанаға саяһатқа бару және саяхат барысында
ауызша, жазбаша есептеу дағдыланып қалыптастырып, шапшан ойлау, қабідетімді
жетілдіру.

Тәуелсіз, Егеменді елдің ұрпақтары қаңдай болуы керек
(ақылды,алғыр, білімді).

Ал барлық білімнін патшасы қай пән?(математика).

Біздің ұранымыз

Математиканы оқимыз

Математиканы тоқимыз.

Балалар:Астанаға көліктің қай түоімен барамыз?

Енді жолдың бақытын белгілеп алайық.

Вокзал→Бәйтерек→Резиденция→Астана айшықтары→Бейбітшілік
және Келісім Сарайы→Спорт кешені.

1-ші аялдама. «Вокзал»

Вокзалға жету үшін, есептер шығару керек.

II.Логикалық есептер:

а) Екі адам тоғызқұмалақты екі сағат ойнады.Әрқайсысы
неше сағат ойнады?

б) Жұмыртқа төрт минут піседі. Бір жұмыртқа пісу үшін
неше минут уақыт керек?

III. Жаңа тақырыбы.

1-ші аялдама «Бәйтерек»

Бәйтерекке жету үшін, біз мына өрнектердің мәнін табуға,
мысалдарды шығаруымыз керек. (Бәйтерек туралы қысқаша мағлұмат, интерактив
тақтамен суреттер).

Оқулықпен жұмыс.

№1. Санды өрнектер.                                                Әріпті
өрнектер.

3782-29, 272:4                                                              а+8,
945:в

5*309-999, 1072*4                                                     5*305-а:2091:с

3*700+2100:3                                                               3*700+2100:х

 Тақтамен жұмыс.

1-ші аялдама «Резиденция».

( Резиденция туралы қысқаша
мәлімет, интерактив тақтамен суреттер).

№ 6. Өрнектің мәнін тап:

а) (а+900):2, мұндағы а=4,40,400,4000,40000;

ә) (b-300):4, мұндағыb=316,332,340,400,500;

б) (25+с)*6 , мұндағы с=5,25,75,175,425

в) х:18+100, мұндағы х=72,180,360,7200,14400.

Серкіту сәті:

Бақыт,бақыт                                                                                                                                  Бақыт менде,бақыт
сенде                                                                                                     
Бақыт барлық жерде                                                            
                              Тыныштық,
тыныштық                                                                                    
Тыныштық менде, тыныштық сенде                                                                 
Тыныштық барлық жерде                                                                                           Бейбітшілік,бейбітшілік                                                                                               
Бейбітшілік менде, бейбітшілік сенде                                                            Бейбітшілік  барлық жерде 
болсын.

4-ші аялдама «Бейбітшілік және
Келісім Сарайы»                                                             
(қысқаша мәлімет, интерактив тақтамен суреттер).                                                          Бірінші
мамыр қандай мейрам?

        Сөз есеп шығару.

Қазақстанға, Ресейден достық
меркесіне қонақтар 98 адам келді. Оның ішінде 36 адам орыстар, 25 адам
немістер, қалғандары қазақтар. Қазақ ұлтынан қанша адам келді?

Орыстар- 36 адам

Немістер- 25 адам

Қазақтар-?

98-36-25=37

Жауабы: қазақтар 37 адам келді.

5-ше аялдама «Астана
айшықтары».                                                                                          
(қысқаша мәлімет, интерактив тақтамен суреттер).

№8

625:25+17=42                                                                  
84:2=42

(160+9):13=13                                                                   (37+2):3=13

 

144:12+83-95                                                                    
(9+10)*5=95

12*12+3=147                                                                    
27*7=147

6-шы аялдама: «Спорт
мекені».                                                                                                                                  
(қысқаша мәлімет, интерактив тақтамен суреттер).

Қысты күні қандай олимпиада
болды?

Спортшылар қандай көрсеткіштер
көрсетті?

Теңдеу шығару.

875:25=а+20                                                   
6877=х=2000+984

а+20=35                                                             6877=х+2984

а=35-20                                                               х=6877-2984

а=15                                                                           х=1893

875:25=15+20                                               6877-3893=2000+984

      35 
= 35                                                             
1984 = 1984

Сабақты қорытындылау,бағалау  Ел Ордасы- Астанаға келдік, сюжетті суреттер
арқылы қаланы аралау, «Бәйтеректің» суретіне тоқталу, қысқаша сұрақ-жауап,
әңгіме.

1.    
Біз бүгін саяхатқа қай қалаға бардық?

2.    
Қандай тапсырмалар орындадық?

Үйге тапсырма №7 есепке кері есеп
құрастыр.

 

Добавить комментарий