ШҚО Семей қаласы «№ 22 ЖОББМ» КММ Бастауыш сынып мұғалімі Шагамбаева Балжан Карабутаевна Сабақтың тақырыбы: Жалқы есім және жалпы есім. Са

ШҚО

Семей қаласы

 «№ 22 ЖОББМ» КММ

 Бастауыш  сынып  мұғалімі

  Шагамбаева   Балжан   Карабутаевна

Сабақтың тақырыбы:  Жалқы есім және жалпы есім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жалқы және жалпы есім туралы түсінік бере отырып, жаттығулар орындау арқылы, сөйлем ішінен оларды таба білуге үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Бірлікке, ұйымшылдыққа, бірін — бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, ребус, сөзжұмбақ.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, көркем сөз оқу, топтастыру, тірек сызба, Венн диаграммасы.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
I. Қызығушылықты ояту.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Баршаңызды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
376 — жаттығу. Сөздерді оқып, кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі бөлек
жаз.
кім?—————— не?
ата —————— кірпіш, тауық
апа —————— шыны, кептер
ағатай ————- сағат
інішек ————- қанат

3. Өткенге шолу
Сиқырлы кестедегі сұрақтың жауабын табыңдар.

— Зат есім дегеніміз не?
— Зат есімнің сұрақтарын ата.
— Зат есімге мысалдар келтір.

ІІ. Мағынаны тану
1. Суретпен жұмыс:

— Суретке қара олардың астындағы сөздерді оқы.
— Сөздердің бірі кіші әріптен, екіншісі үлкен әріптен басталып жащылу себебі неде деп ойлайсың?

2. Тірек — сызба арқылы

Зат есім
жалқы
жалпы

1. Суреттермен жұмыс
2. Сұрақ — жауап
3. Ережені түсіндіру жұмысы.
2. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу сәті: Ж ж әрпі.

3. Оқулықпен жұмыс
4.«Еркін жазу» стратегиясы.
392 — жаттығу. Жаңылтпаштарды бірнеше рет оқып, жатқа айт. Кісі аты мен жер атын тап.
Арман атай,
Аралағаны — Тарбағатай.
Арман атай атын
Тарбағатайда тағала алмай,
Айғайды салған атай.

5. Өзіндік жұмыс
393 — жаттығу. Мына жалқы есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрап жаз.
Сырым, Тайбурыл, Ертіс, Бөрібасар.
6. Сергіту сәті
Шапалақтап қолыңды,
Жай — жай
Міне былай, міне былай,
Жай — жай
Шапалақтап қолыңды,
Тез — тез
Міне былай, міне былай,
Тез — тез — тез….
7. \»Топтастыру\» стратегиясы
395 — жаттығу. Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді бір бөлек және жалпы есімдерді бір бөлек теріп жаз.

Жалқы Жалпы

8. Көру диктанты
Ақсу, Көксу, Сарысу,
Бұл — сумен түстеп танысу.
Ырғыз, Торғай, Аягөз,
Сай — саланың бәрі су.

Есіліп Есіл ағады,
Жайылып Жайық барады.
Сылаң қақса Сыр сұлу,
Шу шулап атой салады.

9. Шығармашылық жұмыс.
396 — жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.

(Алматы)

ІІІ. Ой толғаныс
1. Венн диаграммасы

2. Сұрақ — жауап:
— Жалқы есім дегеніміз не?
— Жалпы есім дегеніміз не?
— Мысал келтіру.
3. Үйге тапсырма
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық.
Бүгінгі алған білімді,
Ұмытпай есте сақтап алайық.
397 — жаттығу. Жалқы есімдерді бір бағанға, жалпы есімдерді екінші бағанға бөліп жазу.
4. Бағалау. (Оқушылардың берген жауаптарына қарай бағалау)

 

 

ШҚО

Семей қаласы

 «№ 22 ЖОББМ» КММ

 Бастауыш  сынып  мұғалімі

  Шагамбаева   Балжан   Карабутаевна

Сабақтың тақырыбы:  Жалқы есім және жалпы есім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жалқы және жалпы есім туралы түсінік бере отырып, жаттығулар орындау арқылы, сөйлем ішінен оларды таба білуге үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Бірлікке, ұйымшылдыққа, бірін — бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, ребус, сөзжұмбақ.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, көркем сөз оқу, топтастыру, тірек сызба, Венн диаграммасы.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
I. Қызығушылықты ояту.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Баршаңызды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
376 — жаттығу. Сөздерді оқып, кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі бөлек
жаз.
кім?—————— не?
ата —————— кірпіш, тауық
апа —————— шыны, кептер
ағатай ————- сағат
інішек ————- қанат

3. Өткенге шолу
Сиқырлы кестедегі сұрақтың жауабын табыңдар.

— Зат есім дегеніміз не?
— Зат есімнің сұрақтарын ата.
— Зат есімге мысалдар келтір.

ІІ. Мағынаны тану
1. Суретпен жұмыс:

— Суретке қара олардың астындағы сөздерді оқы.
— Сөздердің бірі кіші әріптен, екіншісі үлкен әріптен басталып жащылу себебі неде деп ойлайсың?

2. Тірек — сызба арқылы

Зат есім
жалқы
жалпы

1. Суреттермен жұмыс
2. Сұрақ — жауап
3. Ережені түсіндіру жұмысы.
2. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу сәті: Ж ж әрпі.

3. Оқулықпен жұмыс
4.«Еркін жазу» стратегиясы.
392 — жаттығу. Жаңылтпаштарды бірнеше рет оқып, жатқа айт. Кісі аты мен жер атын тап.
Арман атай,
Аралағаны — Тарбағатай.
Арман атай атын
Тарбағатайда тағала алмай,
Айғайды салған атай.

5. Өзіндік жұмыс
393 — жаттығу. Мына жалқы есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрап жаз.
Сырым, Тайбурыл, Ертіс, Бөрібасар.
6. Сергіту сәті
Шапалақтап қолыңды,
Жай — жай
Міне былай, міне былай,
Жай — жай
Шапалақтап қолыңды,
Тез — тез
Міне былай, міне былай,
Тез — тез — тез….
7. \»Топтастыру\» стратегиясы
395 — жаттығу. Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді бір бөлек және жалпы есімдерді бір бөлек теріп жаз.

Жалқы Жалпы

8. Көру диктанты
Ақсу, Көксу, Сарысу,
Бұл — сумен түстеп танысу.
Ырғыз, Торғай, Аягөз,
Сай — саланың бәрі су.

Есіліп Есіл ағады,
Жайылып Жайық барады.
Сылаң қақса Сыр сұлу,
Шу шулап атой салады.

9. Шығармашылық жұмыс.
396 — жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.

(Алматы)

ІІІ. Ой толғаныс
1. Венн диаграммасы

2. Сұрақ — жауап:
— Жалқы есім дегеніміз не?
— Жалпы есім дегеніміз не?
— Мысал келтіру.
3. Үйге тапсырма
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық.
Бүгінгі алған білімді,
Ұмытпай есте сақтап алайық.
397 — жаттығу. Жалқы есімдерді бір бағанға, жалпы есімдерді екінші бағанға бөліп жазу.
4. Бағалау. (Оқушылардың берген жауаптарына қарай бағалау)

 

 

Добавить комментарий