Сабақтың тақырыбы: «Қарағай бүрінен қыран бүркіт жасау».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мүсін өнерінің түрлерімен таныстыру.Хайуанаттардың мүсіндері жасалу әдістерін үйрету.Мүсін өнері туралы білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушыларды логикалық ой- қиялдарға, шығармашылық ізденістерге баулу.
Тәрбиелік: Оқушылардың теориялық ойларын ықшамдап,ұйымшылдыққа, нақтылыққа, жүйелі жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ –жауап, практикалық жұмыс.
Көрнекілігі: Хайуанаттар суреті, слайдтар, көрме ұйымдастыру.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
А) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Ә) Оқушыларға сабақтың тақырыбымен таныстыру.
Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2.Теориялық бөлім
3.Практикалық бөлім
4.Қорытынды
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап,
Судай таза көңілмен
Бүгінгі сабағымызды бастайық
(Сабақтың тақырыбы сөзжұмбақты шешкенде шығады)
1. «Қимылсыз, өлі табиғат» деп аударылады,онда жеміс- жидек,гүл бейнеленеді.
2. Өзі айлакер,өзі бір қу,жүрген жері айқай да шу.
3. Қазір жылдың қай мезгілі
4. Қарындаш іздерін өшіруге арналған құрал.
5. Бояулар арқылы жасалынатын өнер туындысы
Н А Т Ю Р М О Р Т
Т Ү Л К І
Қ Ы С
Ө Ш І Р Г І Ш
К Е С К І Н Д Е М Е
Теориялық бөлім
Латынның «Sculptura» – «қашау, кесу,шабу,пластика» сөзінен шыққан
Мүсін дегеніміз – тас, ағаш, металл, саз балшық және ермексаздан сомдалған бейнелер.
Мүсін түрлері: жұмыр мүсін,бедерлі мүсін.
Мүсіннің барлық жағынан көрінетін түрін жұмыр мүсін деп атаймыз.
Жазықтық бетінен жартылай шығыңқы түрін бедерлі мүсін деп атаймыз.
Жануарларды бейнелеу- өнердегі өте көне дәуірден келе жатқан тақырып.
Барлық кезеңдегі суретшілер хайуанаттарды мүсіндеп, суретін салып бейнеленген.Бейнелеу өнерінің анималистикалық жанры осылай пайда болған. Анималистер құстар,жәндіктер мен жануарлар өмірінен сурет салып, табиғат туралы кітаптарды олардың бейнесімен безендірген. Олар өздері бейнелеп отырған жәндіктер мен жануарлардың, құстардың тіршілігін, мінез – құлқын, түр- тұлғасын жақсы білген.
Қазақстан анималист – суретшілер: Бапанов Әлімбай, Телжанов Канафия Темір — Болатұлы, Шаяхметов Кәмил Махмұдұлы, Наурызбаев Хакімжан Исмаханұлы Досмағамбетов Төлегенді айтсақ, Есіл жағасындағы барыс бейнесін және баланың өмірін қасқыр құтқарған қасқыр мүсіндеген мүсіндері бар
Анималист – суретшілердің жануарларды, құстарды бейнелеу барысындағы жұмыс кезеңдері:
• Дене мүшелерінің негізгі пішінін талдау:
• Оларға тән қозғалысты анықтау:
• Олардың жүріс- тұрысымен, қозғалу қылығымен таныстыру:
• Сыртқы түр – тұлғасының ерекшелігі (терісі, түгі,қауырсыны)
Оқушылармен бірге анималист – суретшілердің жұмыс кезеңдері бойынша хайуанаттарды бейнеленген фотосуреттер көрсету.(слайд)
Практикалық жұмыс
Балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты оқушыларға мүсін жайлы жалпы түсінік беру. Мүсіншілердің көркем шығармаларын талдау. Мүсін сомдау материалдарының технологиялық тәсілдерімен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздан біз қарағай бүрінен қыран бүркіт жасап үйренеміз. Жұмысымызға кіріспестен бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсірейік.
Қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
Есіңе сақта !
1.Кеңсе пышағымен абай болу;
2.Жұмыс орныңды таза сақтау;
3.Жұмыс аяқталған соң, қолды жуу.
4.Пышақшаны біреуге берер кезіде жабулы күйінде ұста .
Ал енді қажетті құралдарды көрсетіп атап шығайын
— болашақ мүсініміздің эскизы
-қарағай бүрі
-пенопласт
-титан желімі
-кеңсе пышағы
Ең алдымен жұмысымызды бастамас бұрын қағаз бетіне болашақ мүсініміздің эскизін түсіреміз.
30 мм лік Пенопласт материалын эскизбен бирдей етіп кесіп алып ,бір біріне титан желімімен желімдейміз,оны бірнеше уақытқа кептіріп коя тұрамыз
Келесі жұмысымыз қарағай бүрін бір бір талдап сындырып алып ұштарын қиып дайындап аламыз оны дайын кеуіп болған пенопласт материалымызға бір бірлеп титан желімімен желімдейміз,ағаш материалынан бүркіт тұмсығын б
Қорытынды
1. Мүсіннің қандай түрлерін білесің?
2.Мүсін қандай заттардан жасалады?
3. Мүсін қандай тәсілмен жасалады?
4. Анималист –суретшілер нені бейнелейді?
Балалар осымен біздің сабағымыз аяқталды. Бүгінгі сабағымыздың қорытындысы ретінде жасаған жұмыстарымызды әрқайсымыз ортаға алып шығып, көрсетеміз.
Дайындаған: Мектептен тыс тәрбие орталығы педагогы — Қ